در این بخش از رنگ آمیزی ساختمان بیرامی در مورد نقاشی ساختمان با رنگ روغنی صحبت خواهیم کرد. پس تا انتها همراه ما باشید.

در ابتدا باید بدانید که رنگ روغنی بیشتر مناسب که فضاهایی از منزل شماست تا بتوانید بیشترین استفاده را از نقاشی ساختمان خود داشته باشید. بهترین مکان هایی که میتوان در آنها از رنگ روغنی استفاده کرد آشپزخانه است که بهتر است سقف و دیوار ها همگی با رنگ روغن رنگ آمیزی شود. این کار باعث میشود تا در صورتی که بعد از مدتی متوجه آلودگی در محیط آشپزخانه شدید آنرا به راحتی با یک دستمال نمدار پاک نمایید.
بهترین انتخاب این است که درب و پنجره ها همگی با رنگ روغنی رنگ آمیزی شوند این کار باعث میشود تا از آسیب رسیدن به درب و پنجره ای که در معرض آب و هوا هستند جلوگیری شود. برای اتاق ها به دلیل آنکه بخار چرب در آنها جریان ندارد لزومی  به رنگ روغن برای درب و پنجره نیست و تنها به رنگ روغن زدن به دیوارها میتوان بسنده کرد.

سقف اتاق خوابها را معمولا از رنگ پلاستیک استفاده میکنند تا زیبایی بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر سقف اتاق خواب نیز با رنگ روغنی رنگ آمیزی شود نور منعکس شده از لامپ ها به صورت آزار دهنده ایی منعکس شده و باعث دلزدگی شما خواهد شد.
در صورتی که طبق گفته های بالا مایل به نقاشی ساختمان خود به وسیله رنگ روغنی هستیدباید مراحل زیر را انجام دهید. ابتدا باید زیر سطحی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید با بتونه زدن و یا انجام ماستیک آماده نمایید. کارایی ماستیک برای صافی و یکنواختی سطح دیوار می باشد.

شاید همینک سوالی که برای شما پیش آید این باشد که ماستیک چیست؟

ماستیک یکی از انواع بتونه موجود در بازار می باشد. این نوع بتونه شل تر از بتونه معمولی می باشد و برای استفاده از آن باید آنرا به صورت یک تکه با استفاده از تیغه و کاردک مخصوص بر روی سطح دیوار کشید. نکته پایانی اینکه بهترین نتیجه زمانی رخ میدهد که از روغن الف برای زیر کار استفاده شود.

گروه ساختمانی بیرامی برای انجام پروژه های خود بهترین و حرفه ای ترین  پرسنل را گرد آوری نموده است که به کار خود کاملا مسلط هستند و همچنین تنها ابزارآلات و موادی را مورد استفاده قرار میدهند از نوع درجه یک و مرغوب هستند. همین موضوع باعث شده تا رنگ آمیزی به بهترین شکل ممکن و نحو احسن انجام شود و مشتری نیز رضایت کاملی از رنگ آمیزی داشته باشد.

پوشش های زیادی تا کنون برای دیوارها و همچنین سقف ابداع و معرفی شده اند که برخی از این پوشش ها به دلایلی جزو محبوب ترین پوشش ها قرار گرفته اند و همچنین از تعرفه و قیمت های مناسبی نیز برخوردار هستند. نقاشی ساختمان یکی از این پوشش ها میباشد که جزو قدیمی ترین ها نیز محسوب میگردد. نقاشی ساختمان به دو نوع مختلف تقسیم بندی میشود ک یک نوع رنگ پلاستیک و دیگری  رنگ روغنی میباشد. نقاشی ساختمان رنگ روغنی به دلیل مزیت های زیادی که ایجاد میکند جزو رنگ آمیزی های پر کاربرد محسوب میشود. نقاشی ساختمان رنگ روغنی از بهترین رنگ ها برای فضای داخلی منازل است و ویژگی های زیادی را نیز بوجود می آورد که میتوان به مهمترین این ویژگی ها یعنی ایجاد جلوه مراتب زیباتر از رنگ های پلاستیکی اشاره نمود. نقاشی ساختمان رنگ روغنی بعد از اتمام کار بسیار شفاف و سیقلی میشوند و نور را نیز منعکس میکنند که این موضوع باعث میشود تا جلوه بسیار زیبایی را ایجاد کنند.

نقاشی ساختمان رنگ روغنی از رنگ های با قابلیت تمیز شوندگی بالا

کثیف و چرک الود شدن سطوح امری اجتناب ناپذیر است و دیر یا زود سطح کثیف خواهد شد که از این رو باید از پوشش هایی استفاده شود که از قابلیت تمیز شوندگی خوبی برخوردار باشد. نقاشی ساختمان رنگ روغنی این امکان را ایجاد میکند تا سطح بعد از اتمام نقاشی به خوبی تمیز شود. برای تمیز کردن رنگ های روغنی نیازی به مواد خاصی وجود ندارد و تنها توسط مواد شوینده معمولی و دستمال میتوانید سطح را بخوبی از هر گونه آلودگی تمیز کنید. از نقاشی ساختمان رنگ روغنی میتوان برای منازل و مکان های پر رفت و آمد به راحتی استفاده نمود زیرا در کنار زیبایی بسیار زیادی که دارد به راحتی نیز تمیز میشود. همچنین هر اندازه که رنگ روغنی را تمیز کنید به هیچ وجه از کیفیت آن کاسته نخواهد شد و با کیفیت باقی میماند.

نقاشی ساختمان بارنگ روغنی براق و نیمه براق

رنگ های روغنی تنها در یک نوع نیستند و به دو نوع مختلف تقسیم بندی میشوند که یک نوع آن رنگ روغنی براق و نوع دیگر رنگ روغنی نیمه براق است. رنگ های روغنی نیمه براق و براق از لحاظ کیفیت با یکدیگر تفاوتی ندارند و بر اساس سلیقه خود میتوانید رنگ مناسب را انتخاب نمایید. البته هر چند نقاشی ساختمان رنگ روغنی با رنگ های براق میتواند زیبایی دو چندانی را ایجاد کند اما در هر فضایی استفاده از این نوع رنگ جوابگو نیست و نمیتواند جلوه ظاهری زیبایی را ایجاد کند. در فضاهای بزرگ به طور مثال یک دیوار با طول و عرض زیاد بهتر است از رنگ های روغنی نیمه براق استفاده شود زیرا رنگ های روغنی کاملا براق ایرادات موجود در دیوار را بخوبی نمایان میکنند که در نتیجه جلوه بدی نیز ایجاد خواهد شد اما با استفاده از رنگ های نیکه براق این چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد و ایرادات موجود در سطح نیز پنهان باقی خواهد ماند. حتی برای دیوارهایی که ایرادات زیادی دارند نیز از رنگ های روغنی مات نیز استفاده میشود که عیوب کمتری را نمایان میکنند  و از طرفی قابل شستشو نیز هستند.

قیمت نقاشی ساختمان رنگ روغنی

قیمت نقاشی ساختمان رنگ روغنی نیز مانند دیگر رنگ آمیزی های ساختمانی به نوع رنگی که مورد استفاده قرار میگیرد بستگی دارد و هر چه رنگ مرغوب تر باشد در نتیجه قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. البته قیمت نقاشی ساختمان رنگ روغنی از قیمت رنگ پلاستیک بیشتر است اما دلیلی بر عدم استفاده از آن وجود ندارد و نمیتوان در فضایی از رنگ های  پلاستیکی استفاده نمود زیرا معایبی از قبیل عدم شستشو نیز برخوردار هستند.

مزایای رنگ روغن

1) یکی از مزایا و میشه گفت مهمترین مزیت رنگ روغنی که با وجود قدیمی بودن و معایب مهم این نوع رنگ، هنوز هم کاربرد داره، قابلیت شستشوی بالای اونه. با استفاده از رنگ روغن برای رنگ آمیزی دیوار ها، به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتی هست، میتونین راحت دیوار های خونه خودتون رو با آب شستشو بدید.

2) به دلیل ضد آب بودن، برای رنگ آمیزی نرده و چارچوب ها و درب های فلزی و چوبی بسیار مناسبه.

3) رنگ روغن پوشش دهی بالایی داره. یعنی با مقدار و حجم کمتری رنگ، میتونین سطح بزرگتری رو نسبت به رنگ پلاستیک رنگ کنین.

معایب رنگ روغن

رنگ روغن با اینکه به راحتی تمیز شده و اصلاً با آب پاک نمیشه، معایبی هم داره که کم هم نیستند. در ادامه به این معایب اشاره می‌کنیم.

1) اجرای رنگ روغن نسبت به رنگ های پایه آب مثل اکرولیک و پلاستیک، خیلی سخت و زمان‌بره. رنگ روغن دارای چندین مرحله ی اجراست که بین مراحل اجرایی باید حداقل 24 ساعت فاصله بیفته. به همین علت اگر شما خیلی عجله داشته باشین نمیتونین از رنگ روغن برای رنگ آمیزی خانه ی خودتون استفاده کنید.

اگر خانه ی شما از قبل دارای رنگ روغن باشه مراحل اجرای رنگ روغن شامل بتونه یا زیرسازی، رنگ آستر، 1 یا دو دست رنگ برروی رنگ آستر و رنگ نهاییه و همونطور که گفتیم بین هر مرحله حداقل 24 ساعت زمان میخواد. پس در بهترین حالت، رنگ آمیزی خانه شما در کمتر از 4 یا 5 روز تموم نمیشه. اگه دیوار های خانه ی شما از قبل رنگ روغن نداشته باشن و گچی باشن، یک یا دو مرحله به پروسه ی رنگ آمیزی اضافه میشه و یعنی زمان رنگ آمیزی خانه ی شما طولانی تر میشه.

2) رنگ روغن به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتی هست، بوی خیلی تند و بدی داره. این بو به شدت برای شما که در معرضش قرار میگیرید، مضر است. غیر از بوی بدی که در هنگام اجرای پروژه وجود داره، بعد از اون هم تا مدتی این بو ماندگار بوده و از بین نمیره. یعنی اگه میخواین از رنگ روغن استفاده کنین خودتونو برای تحمل بوی زننده ی نفت و رنگ برای مدت نسبتا زیادی آماده کنین.

3) رنگ روغن باز هم به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتیست، سازگاری مناسبی با محیط نداره و برای محیط زیست خیلی مضره! ضرر برای خودمون و محیط اطرافمون! این مسأله واقعاً قابل چشم پوشی نیست!

البته بگم که با وجود این معایب رنگ روغن، هنوز بهترین رنگ برای رنگ آمیزی قسمت های فلزی موجود در ساختمان، نظیر چهارچوب درب ها، پنجره ها، میله های نرده و … رنگ روغنه و جایگزین بهتری براش وجود نداره.

ویژگی ها و شرایط نگهداری مناسب رنگ روغن

رنگ روغن مناسب، دارای 2 ویژگی هست: 1) استاندارد است 2) از تاریخ انقضای آن نگذشته است.

در هنگام خرید رنگ روغن به این دو ویژگی بسیار ساده و ظاهراً پیش پا افتاده توجه کنید. همچنین دقت کنین رنگی که میخرین، براساس نیازتون باشه. مثلاً شما نیاز به رنگ مات دارین و اشتباهی رنگ براق رو نخرین! پس به براق یا ماتی رنگ هم توجه کنین و در پایان به این مسأله هم حواستون باشه که برای رنگ آمیزی یک ساختمان مسکونی، رنگ مات و براق رو باید با نسبت برابر باهم مخلوط کنید.

اما بعد از اینکه رنگ رو خریداری کردید باید در چه محیطی اون رو نگهداری کنین؟! برای نگهداری رنگ باید دما نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشه. دمای بین 5 تا 35 درجه برای نگهداری رنگ روغن مناسبه و باید حتماً از منجمد شدن رنگ در اثر سرما جلوگیری کنین.

رنگ های روغنی به علت اینکه دارای پایه حلال نفتی هستند، در برابر حرارت حساس بوده و احتمال آتش سوزی براشون وجود داره. پس حتما باید از حرارت مستقیم یا حتی حرارت غیر مستقیم و زیاد دور نگه داشته بشن تا آتش نگیرن. تینر که حلال رنگ های روغنیه، بسیار قابل اشتعاله و اصلاً نباید در معرض گرما و حرارت و حتی نور مستقیم خورشید قرار بگیره. اگر چیزی به تینر آغشته بشه هم شامل این مواردی که در مورد تینر گفتم میشه.